Mamy dla Was książkę „Poza utartym szlakiem”!


Redakcja

Tagi: ,

Mamy dla Was dobrą wiadomość. Przez ostatnie kilka miesięcy doglądaliśmy jak w wydawnictwie Mercator powstaje prawdopodobnie najbardziej odjechana książka drogi od czasów beatników. I oto jest. Wkrótce Poza utartym szlakiem trafi w Wasze ręce.

Zostaniecie zabrani siedemnaście razy w podróż, a każda będzie wiodła poza utartymi szlakami. Nie obiecujemy wędrówki po drogach, których nie ma, ale zapewniamy, że będzie to jazda bez trzymanki – a czasem bez biletu!

Autorów jest aż siedemnastu, a każdy z nich ma inny sposób na poznawanie świata i opowiadania o nim. Dlatego czasem jest śmiesznie, a czasem poważnie. Niektórych z nich poznaliście na Peronie Czwartym, ale i tak książkowe opowieści Was zaskoczą.

Anna Alboth, tym razem nie wspomina nic o własnych dzieciach, za to pisze o cudzych :) Katarzyna Boni zabiera nas na Festiwal Wegetariański, ale zamiast o jedzeniu jest o ludziach-bogach. Kulinariów jednak nie brakuje – Natalia Mileszyk opowiada jak smakuje psie mięso i jak poradzić sobie, gdy dostanie się posadę kucharki w Mongolii. Tylko Kuba Rybicki trzyma się wciąż Rosji i zabiera nas do syberyjskiej tajgi pełnej kleszczy olbrzymów, gejów i głodnych niedźwiedzi. A z Michałem Lubiną trafimy na Filipiny, by zobaczyć jak ludzie dobrowolnie pozwalają się przybić do krzyża… 

Robb Maciąg przygotował tekst o Pakistanie, i choć już o nim nieraz pisał i opowiadał, to znów niejednego powinien zaskoczyć. Andrzej Muszyński daje nam natomiast nieco refleksyjną lekcję podróży po rubieżach Ukrainy i Rosji. W zbiorze pojawia się też akcent kolejowy: peronowy naczelny Grzegorz Król pisze o tym jak ciekawa jest nuda, gdy płynie się barką przez Sudan :)

Czytając Poza utartym szlakiem poznacie też kilku nowych przewodników, którzy świetnie czują klimat i z wyczuciem piszą o tym co trudne. Anna Burnat zabiera nas ze sobą do pracy w bangladeskim szpitalu, a Marzena Grygiel do nepalskiej szkoły. Anna Różańska opowiada o życiu w Kaszmirze, zaś Bartłomiej Tofel o spotkaniu z Hezbollahem w Libanie.

Dla równowagi jest też tułaczka po bezdrożach. Anna Dąbrowska zabiera nas nad jezioro Aralskie, Julia Wizowska oprowadza po porcie w Baku, gdzie naprawdę nie ma nic… ale jakże jest ciekawie! Czuć tu także prawdziwe podróżnicze życie – Zuzanna Mączyńska radzi co robić, gdy dokucza wyrostek w Gruzji, a Ewa Zagawa jak dać się porwać i ugościć w Jemenie. Jest jeszcze historia Ani Moszko – sprawa dzieje się w gwatemalskiej dżungli, błyskają maczety, szukamy zabytków zagubionych między lianami i szlakami narkotykowych przemytników…

Jeśli jeszcze Was nie przekonaliśmy, poczytajcie co o książce Poza utartym szlakiem napisali inni.

Autorów tej książki łączy jedno: doznali tego, o czym nie przeczyta się w przewodnikach. Dotknęli sedna miejsc, które odwiedzili. Nie chwalą się, że zjechali z utartego szlaku, lecz pokazują, co się poza takim szlakiem dzieje. Fascynująco, barwnie i co najważniejsze – prawdziwie.

Marta Owczarek i Bartek Skowroński, autorzy książki Byle dalej – w 888 dni dookoła świata

Tytuł najlepiej oddaje istotę rzeczy. Miejsca pojawiające się na kartach tej książki nie są tłumnie odwiedzane przez turystów, bądź też odwiedzane nie są wcale – o co dzisiaj nie tak łatwo. Historie, które tu przeczytacie to jakby głos ludzi z zaświatów, którymi media absolutnie nie chcą nas karmić, którego wręcz nie powinniśmy słyszeć, bo i po co? Aby wyrobić sobie własną opinię? Niedopuszczalne! Chociaż we wszystkich tych miejscach jest niewyobrażalne piękno: ludzi, kultury, natury, opowieści są do bólu prawdziwe, nie omijają tego co realne: brudu, śmieci, ubóstwa i choroby. Autorzy reportaży byli w stanie wyłowić z nich coś głębszego, coś co dzieje się współcześnie na ich oczach, swego rodzaju esencję. Gorąco polecam, warto wybrać się w tę podróż!

Jakub Pająk, jeden z pomysłodawców sztafety Afryka Nowaka

Książkę możecie zamówić bezpośrednio przez Peron4 korzystając z fomularza oraz znaleźć w dobrym księgarniach i zaprzyjaźnionych  miejscach – jak zamówić, gdzie kupić

Redakcja


O załodze peronu czwartego przeczytacie tutaj. Zapraszamy do współpracy.

Komentarze: 4

Asia10 stycznia 2013 o 16:41

Chętnie się na nią pokuszę :)

Odpowiedz

Piotrek11 stycznia 2013 o 10:33

Ja też:)

Odpowiedz

Mario12 stycznia 2013 o 12:20

Zaciekawia spora przewaga tekstów pisanych przez kobiety, 11:6. Na pólkach księgarskich jest zupełnie odwrotnie, może dzięki temu panie bardziej się ośmielą do pisania dłuższych form…

Odpowiedz

Wiola21 lutego 2014 o 22:44

Czy jest gdzieś w sieci ta książka w formie ebooka?

OdpowiedzMama Negra. Czarna Matka Boska z Ekwadoru

Agnieszka Waligóra, 08-03-2013

Czarna Matka Boska. Brzmi znajomo? Odnaleźliśmy ją w Ekwadorze, na jednym z najbardziej dziwacznych świąt jakie istnieją w Ameryce Południowej.


Rowerem przez Tybet i inne historie

, 21-07-2011

Te zdjęcia zostały wykonane podczas moich rowerowych podróży po świecie w latach 2001-2010. Wkrótce ukaże się książka pt. "Rowerem przez Tybet", a we wrześniu...


Zbiry Agata Barcelona

Agata Fedczyszyn, 23-01-2013

Barcelona okazała się niezwykle zaborczym obiektem westchnień. Początkowo udawało jej się dosyć skrzętnie ukrywać swoją prawdziwą twarz. Posiadała swój sekretny plan omamienia nas, niczym...


Stopem wzdłuż Mekongu

Jaroslaw Wydrych, 09-10-2012

Przemierzyliśmy Laos jadąc głównie wzdłuż Mekongu. Przemieszczaliśmy się autostopem oraz lokalnymi, wiecznie zatłoczonymi autobusami. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z podróży.