Konkurs na reportaż podróżniczy
Peron4 powstał by pokazać, że można poznawać świat podróżując na własną rękę i za niewielkie pieniądze. Dzięki niemu poznaliśmy mnóstwo wspaniałych ludzi i przeczytaliśmy wiele fascynujących historii. Z pewnością sporo innych wciąż czeka na opowiedzenie.
Dlatego ogłaszamy…
Konkurs na reportaż podróżniczy
OPOWIEŚCI SPOZA UTARTEGO SZLAKU
Napisz reportaż związany z Twoimi podróżami i wyślij go nam.
Stawiamy na:
- pokazanie tego, co nieoczywiste
- spojrzenie w zaskakujący sposób na rzeczy znane
- odkrycie tego, co leży poza utartym szlakiem.
* * * * *
O co w tym konkursie chodzi (kilka pytań i odpowiedzi):
Kto jest organizatorem konkursu „Opowieści spoza utartego szlaku”?
Peron4 i wydawnictwo Mercator.
Kto może brać w nim udział?
Każdy!
Jaki jest termin nadsyłania prac?
1 sierpnia – 31 października 2011 – 30 listopada
Czy są jakieś specjalne wymagania techniczne?
Objętość prac powinna wynosić od 8 do 20 stron maszynopisu (ok. 15 – 35 tys. znaków). Teksty powinny być wzbogacone o 5 – 25 zdjęć (szerokość/wysokość 800 px, waga do 500 kB)
Na jaki adres wysyłać prace?
Uruchomiliśmy konkursowy mail. Dość prosty: konkurs@peron4.pl
Jakie są nagrody w konkursie?
Najlepsze teksty staną się częścią książki! Będą też inne niespodzianki.
- Wyjazd na Huculszczyznę z Wyprawami z Reporterem.
- Dwuosobowe zaproszenie na spływ kajakowy w Czechach.
- Zestawy yerba mate i zniżki od dobreziele.pl
Czy autorzy tekstów, które ukażą się w książce otrzymają honorarium?
Oprócz samej publikacji i nagród nie przewidzieliśmy honorarium dla zwycięzców konkursu. Pieniądze, które standardowo po wydaniu książki otrzymuje autor, trafią na konto Fundacji „Szkoły na Końcu Świata”, która chce wybudować szkołę w Nepalu dla dzieciaków z wioski Jharkot.
Kto tworzy „doborowe podróżnicze grono”, o którym wspominamy na plakacie?
Oczywiście Wy, czyli zwycięzcy konkursu. W książce będzie jednak również część, w której zamieścimy teksty autorów znanych już w podróżniczym światku.
Jako pierwszy zgodził się napisać dla nas Robb Maciąg. Tak, to ten od Jedwabnego Szlaku i dwóch książek na koncie. Pierwsza to „Rowerem przez Chiny, Wietnam i Kambodżę”, druga, niedawno wydana, nosi tytuł „Rowerem w stronę Indii”.
Druga postać to Andrzej Muszyński – podróżnik i reporter, którego teksty ukazały się m.in. w Dużym Formacie, National Geographic Polska, Res Publice Nowej czy też Angorze. Jest też szefem Wypraw z Reporterem. I ciekawe rzeczy ma do powiedzenia: Pisanie jest dla mnie najważniejsze.
Regulamin konkursu na reportaż podróżniczy „Opowieści spoza utartego szlaku”
* * * * *
Banery konkursowe. Kliknij, pobierz, wrzuć na swoją stronę:

125x125

234x60

125x400

160x600




Za Horyzont - rowerami do Chin, Kirgistanu i Pakistanu
Na Własne Oczy - zobaczyć, co świat ma do zaoferowania
Torell Expedition 2012 - śladami polskich wypraw na Spitsbergen
Pomiędzy Oceanami - Rodzina Bez Granic w Ameryce Środkowej
Magda i Tomek dookoła świata - poznanie świata, poznanie siebie
project:Sailing - rejs dookoła Bałtyku
Klapki Kubota State of Mind - przed siebie w kierunku wschodnim
Na Krańcach Świata - Agnieszka i Mateusz Waligóra w podróży na krańce świata.
Shangri-la - Jarek Czakański w podróży
Oblicza Gruzji - niesamowita różnorodność kraju
LosWiaheros - w kilka lat dookoła świata - podróż Alicji Rapsiewicz i Andrzeja Budnika
Rowerowa Rosja - na dwóch kółkach przez wielki kraj
Korona Jezior Ziemi - badania najwyżej położonych jezior na Ziemi



Jako, że na konkurs trafiłam z polecenia na facebooku i portalu nie znam, chciałam zadać dodatkowe pytania. Czy nieutarty szlak musi się mieścić poza granicami RP, czy może także u nas:)
Drugie pytanie dotyczy zdjęć, czy będzie oceniana ich jakość, profesjonalizm itp, czy bardziej chodzi o sam tekst, a zdjęcia są tylko dodatkiem.
Może być wszędzie, także u nas ;)
Tekst jest najważniejszy, zdjęcia są dodatkiem, choć wiadomo, że fajnie by były możliwie jak najlepsze.
pozdrowienia od redakcji
Już sie biorę za pisanie ……
Czy tekst musi być w formie reportażu, czy przyjmowane będą także opowiadnia/relacje z podróży?
nie musi to być reportaż, może być relacja, opowiadanie, o czymś co Ci się przydarzyło.
Czy jedna osoba może zgłosić kilka prac?
tak ;) trzeba tylko wyslac kazda w osobnym zgloszeniu. zapraszamy
Czy zastrzeżenie, że wysyłać można tylko teksty niepublikowane wcześniej, oznacza, że nie można wysyłać także tekstów, które udostępniło się na własnym blogu?
Podobne pytanie, jak poprzednika. Moje relacje ukazały się w gazetce studenckiej oraz na stronie internetowej. Czy mogę je w takim razie zgłosić?
Teksty, które znajdują się na twoim własnym blogu mogą stanowić pracę konkursową. Masz do nich pełnię praw autorskich, a także w każdej chwili możesz zdecydować, żeby je z sieci usunąć. Natomiast teksty, które opublikowane są gdzieś indziej – drukiem lub na portalach internetowych – odpadają.
Jak poniżej :) Więc nie bardzo. Ale możesz zawsze napisać nowy tekst na, któryś z tematów poruszanych już w twoich artykułach.
Dziękuję bardzo za odpowiedź :)
Dziękuję bardzo za odpowiedź :)
A ja mam pytanie z innej beczki – czy są jakieś ograniczenia co do „świeżości” takiego reportażu? Czy może on relacjonować wyprawę sprzed np. 10 lat?
w tym temacie nie ma ograniczeń. pozdrawiamy.
Kiedy – mniej więcej – spodziewane jest rozstrzygnięcie? Widzę, że czas nadsyłania zgłoszeń został przesunięty o miesiąc…
Rozumiem, że zdjęcia mogą być w rozdzielczości 800/600 ?
oczywiście. pozdrawiamy
§ 12
1. Jury dokona oceny prac i przyzna nagrody w terminie do dwóch miesięcy
od daty zakończenia terminu nadsyłania prac oraz ogłosi ich wyniki na
stronie http://www.peron4.pl w terminie do 3 dni od przyznania nagród. W
przypadku przedłużenia trwania konkursu, termin oceny prac, przyznania
nagród oraz ogłoszenia wyników zostają automatycznie przedłużone o taki
sam okres czasu.
pozdrawiamy
Dziękuję :) pzdr.
No i jak tam? Termin nadsyłania prac upłynął definitywnie? Ciekawe czy Redakcja jest zadowolona z dostarczonego materiału ;-)
Wszystko super, tylko wyslany przeze mnie email z tekstem konkursowym wczoraj, powrocil dzis rano. Wyraznie napisano, iz termin nadsylania prac to koniec listopada i wczoraj ten koniec byl. Zdjecia zmniejszylam, tekst nie byl koszmarnych rozmiarow. Wyslalam dzis po raz kolejny z mailem wczorajszym, data i czasem wysylania. Zobacze, czy wroci raz jeszcze. troszke to nie jest fair. Czy ci, ktorzy wysylaja na koncu, ale nadal w terminie nie maja nawet szans, aby ich tekst ktos przeczytal?
Witam, mail doszedł, na pewno go przeczytamy. Nie wiemy co troszke nie było fair. Bo my chyba nie?
No i w porządku. Więcej nie przyjmujemy, a czy jesteśmy zadowoleni, to się wkrótce okaże. Mamy kilkadziesiąt prac do przeczytania. pozdro
Kiedy się można spodziewać wyników konkursu? Dni, tygodnie, miesiące?
Redakcja ma dwa miesiące na przyznanie nagród, więc przed końcem stycznia ogłosi wyniki
http://www.peron4.pl/czytamy-czytamy-czyli-wkrotce-rozstrzygniecie-naszego-konkursu/