Na wschód od Kathmandu, w odległości jedynie sześciu kilometrów od turystycznej dzielnicy Thamel znajduje się Bouddhanath, jedna z największych na świecie stup i jednocześnie ośrodek religijny o szczególnym znaczeniu dla buddyzmu tybetańskiego. To jedno z tych miejsc, gdzie kultura tybetańska jest wciąż żywa i ogólnie dostępna.

Nepal, Bouddhanath - zdjęcie 1

1. Nepal, Bouddhanath. Stupa to sakralna budowla buddyjska, we wnętrzu której zazwyczaj umieszcza się relikwie. Przyjmuje się, że w Bouddhanath znajduje się kawałek kości Buddy, ale nie jest to ostatecznie potwierdzone. (Fot. Ania Błażejewska)

Zdjęcie 2. Nepal, Bouddhanath

2. Nepal, Bouddhanath. W niektórych buddyjskich tekstach można znaleźć wzmianki, że budowa tej wielkiej stupy zajęła aż 2555 dni! (Fot. Ania Błażejewska)

Zdjęcie 3. Nepal, Bouddhanath.

3. Nepal, Bouddhanath. Z względu na położenie przy szlaku handlowym wiodącym z Lhasy do Kathmandu, Bouddhanath od wieków związana była z buddyzmem tybetańskim. Przez setki lat Tybetańczycy dziękowali tam za udaną przeprawę przez Himalaje lub modlili się o szczęśliwy powrót do domu. (Fot. Ania Błażejewska)

Zdjęcie 4. Nepal, Bouddhanath

4. Nepal, Bouddhanath. Konstrukcja stupy umieszczona jest na wielkiej trzypiętrowej platformie. (Fot. Ania Błażejewska)

Zdjęcie 5. Nepal, Bouddhanath

5. Nepal, Bouddhanath. Wokół stupy znajduje się 147 wnęk, a w każdej z nich po pięć średniej wielkości młynków modlitewnych. (Fot. Ania Błażejewska)

Zdjęcie 6. Nepal, Bouddhanath

6. Nepal, Bouddhanath. Tradycyjne buddyjskie flagi modlitewne to zestaw pięciu kolorowych kawałków materiału w kształcie kwadratu lub prostokąta, ułożonych w określonym porządku. I tak flaga niebieska symbolizuje niebo, biała – powietrze, czerwona – ogień, zielona – wodę, a żółta jest symbolem ziemi. (Fot. Ania Błażejewska)

Zdjęcie 7. Nepal, Bouddhanath

7. Nepal, Bouddhanath. Na samym szczycie stupy umieszczono trzynastostopniową iglicę, będącą symbolem trzynastu stopni potrzebnych do osiągnięcia nirwany. (Fot. Ania Błażejewska)

Zdjęcie 8. Nepal, Bouddhanath

8. Nepal, Bouddhanath. Najniższy poziom to między innymi trzy wielkie młynki modlitewne z wytłoczoną na nich mantrą OM MANI PADME HUM. (Fot. Ania Błażejewska)

Zdjęcie 9. Nepal, Bouddhanath

9. Nepal, Bouddhanath. W kierunku każdej ze stron świata patrzą wszystkowidzące oczy Buddy, pośrodku których znajduje się trzecie oko – symbol duchowego przebudzenia. Z kolei zawijas umieszczony w miejscu nosa to sanskrycka liczba jeden, symbolizująca jedność wszystkich rzeczy. (Fot. Ania Błażejewska)

Zdjęcie 10. Nepal, Bouddhanath

10. Nepal, Bouddhanath. Stupę okrąża się zawsze w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara. (Fot. Ania Błażejewska)

Zdjęcie 11. Nepal, Bouddhanath

11. Nepal, Bouddhanath. Zarówno Nepalczycy jak i Tybetańczycy dołożyli starań, aby miejsce to stało się buddyjskim centrum edukacji i kultury. (Fot. Ania Błażejewska)

Zdjęcie 12. Nepal, Bouddhanath

12. Nepal, Bouddhanath. Wokół stupy można spotkać tybetańskich mnichów. (Fot. Ania Błażejewska)

Zdjęcie 13. Nepal, Bouddhanath

13. Nepal, Bouddhanath. A w okolicznych sklepach zakupić tybetańską literaturę, charakterystyczną biżuterię, stroje czy specjały tybetańskiej kuchni. (Fot. Ania Błażejewska)

Zdjęcie 14. Nepal, Bouddhanath

14. Nepal, Bouddhanath. Wielu ze spotykanych tam dziś Tybetańczyków to uchodźcy po nieudanym powstaniu przeciw Chinom z 1959 roku. (Fot. Ania Błażejewska)

Zdjęcie 15. Nepal, Bouddhanath

15. Nepal, Bouddhanath. Oprócz Tybetańczyków czy Nepalczyków swój dom znalazła tam całkiem spora społeczność zachodnich studentów nauk buddyjskich. (Fot. Ania Błażejewska)

Zdjęcie 16. Nepal, Bouddhanath

16. Nepal, Bouddhanath. Jako obiekt wpisany w 1979 roku na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO, stupa przyciąga każdego dnia rzesze turystów z całego świata. (Fot. Ania Błażejewska)

Ania Błażejewska

Lubi być gdzieś w drodze. Od roku dzieli swój czas pomiędzy dom w Manili a podróże po Azji. Autorka bloga wazji.pl i zdjęć, które można obejrzeć na www.aniablazejewska.com.

Komentarze: 2

Ola Gracjasz 4 marca 2011 o 13:31

Czesc. Super zdjecia i przydatne informacje. Wybieram sie za miesiac (juz nie caly!!:) do Nepalu, dlatego bardzo sie ciesze, ze natrafilam na ten fotoreportaz.

pozdrawiam

Odpowiedz

Ania Błażejewska 8 marca 2011 o 8:34

A ja się cieszę, że się spodobał:)

Odpowiedz