Fabryka Tygrysów Woo Ming Jin

Trzonem sekcji Focus: Malezja będą filmy Woo Ming Jin'a. Film "Fabryka Tygrysów" został zaprezentowany w prestiżowej sekcji festiwalu w Cannes "Piętnastka reżyserów"

VI edycja Festiwalu Filmowego Pięć Smaków startuje 24 października w Warszawie i będzie trwać siedem dni. Uczestnicy będą mogli zaszyć się w kinie Muranów i Praha żeby poznać bliżej azjatycką kinematografię. Tematem przewodnim jest Malezja, ale organizatorzy przygotowali szereg innych atrakcji!

W tym roku organizatorzy w sekcji Focus postanowili zaprezentować sztukę filmową z Malezji. Widzowie będą mieli okazje zobaczyć najciekawsze tytuły ostatnich lat. Twórcy inspirują się głównie malajską codziennością, a za pomocą filmu odzwierciedlają rzeczywistość swojego kraju.

Widzowie będą mogli obejrzeć filmy takich reżyserów jak Woo Ming Jina, jednego z najbardziej obiecujących twórców Wschodniej Azji, który w swoich filmach prezentuje relacje człowieka z naturą. Do obejrzenia m.in Fabryka tygrysów (2010), Kobieta w ogniu szuka wody (2009). W repertuarze także najnowszy film Seru (2011), który reżyser opisuje następująco: „chciałem zrobić coś dla moich sąsiadów i znajomych, którzy nudzili się na moich filmach”.

W sekcji onej kinematografii Malezji znajdzie się też debiut Tan Chui Mui Love Conquers All (2006) wyróżniony na festiwalach w Pusan i Rotterdamie. Uczestnicy Pięciu Smaków będą mieli okazje zobaczyć także 15Malaysia (2010). Film jest komentarzem młodych, malajskich twórców na otaczającą ich rzeczywistość. Kolejnym ważnym nazwiskiem malajskiego kina widniejącym w programie jest nieżyjąca już Yasmin Ahmad. Reżyserka w swojej twórczości poruszała głównie problem podziałów etnicznych co można będzie zaobserwować w jej ostatnim filmie Talentime (2009).

Festiwal Pięciu Smaków plakatPodczas tegorocznej edycji festiwalu Pięć Smaków pierwszy raz zostanie zaprezentowane kino sztuk walki w sekcji Atak Wodnego Smoka. Wszystkie filmy będą miały w Polsce swoją premierę. W repertuarze znajdą się produkcje wietnamskie, tajskie, chińskie i malajskie, a każde z nich skupia się na nieco innej formie walki: tajski boks, teakwondo, walka mieczami.

Fani kina gatunkowego będą mogli poznać bliżej azjatyckie kino grozy. Podczas nocnych seansów będzie można zobaczyć film Laddaland (Tajlandia, 2011) Sopona Sukdapisita, który zdobył nagrodę „filmu roku” w Tajlandii.

Kolejną nowością na festiwalu będzie People’s Jury. Wybranych wcześniej 13 pasjonatów azjatyckiej kinematografii obejrzy wspólnie konkursowe filmy sekcji Nowe Kino Azji i wyłoni najlepszy tytuł. Oprócz seansów filmowych na jurorów czekają także warsztaty, spotkania i dyskusje ze znawcami azjatyckiego kina. Na zakończenie festiwalu zostanie przyznana nagroda People’s Jury dla najlepszego filmu pełnometrażowego.

Fani analogowego kina powinni wybrać się do festiwalowego klubu Południk Zero. Będzie można zobaczyć filmy tajwańskiej nowej fali na 16-milimetrowej taśmie puszczane na projektorze kinowym!

Uwaga! Jeśli masz ochotę pomóc przy realizacji festiwalu, pasjonujesz się kinem, podróżami i jesteś kreatywny to masz okazję zostać festiwalowym wolontariuszem. Do 5 października należy wysłać zgłoszenie!

Karnety na Festiwal Pięciu Smaków będzie można kupić od 1 października. Cena 110 zł na wszystkie festiwalowe wydarzenia. Szczegółowe informacje wkrótce!

Komentarze: Bądź pierwsza/y