Zabudowania w okolicy góry Athos. Grecja

W okolicy góry Athos. (Fot. Tomasz Poliszuk)

Na wycieczkę na świętą górę Athos zaprasza Turystyczne Koło Naukowe „Wagabunda”. Gościem wtorkowego spotkania z cyklu Świat bliższy niż sądzisz… będzie podróżnik i fotograf Tomasz Poliszuk.

O tej tajemniczej części Grecji można napisać tak:

Miejsce nieodkryte, niedostępne, magiczne, święte, a oddalone od Krakowa jedynie półtorej godziny lotu…
Miejsce nieodkryte, bo nieturystyczne, choć leżące na terytorium Grecji, ale posiadające swoja częściową autonomię.
Miejsce niedostępne, bo można się tam dostać jedynie jako chrześcijański pielgrzym, a i tak przy sporej ilości formalności. No i jedynie będąc mężczyzną… I tak już prawie od 1000 lat.
Miejsce magiczne, bo przenosi nas na przełom pierwszego i drugiego tysiąclecia, głównie przebywając w klasztorach, wybudowanych właśnie w tych czasach, a na dodatek w niewiarygodnych miejscach.
Miejsce święte dla wszystkich wyznawców prawosławia i religii grekokatolickiej. Ta aura świętości, połączona z nieskażoną przez cywilizację przyrodą, tworzy niepowtarzalny klimat, szczególnie kiedy wędruje się górskimi szlakami między klasztorami, napotykając często na nich mnichów jadących na osłach…
Ale najważniejsza na tym skrawku ziemi jest Góra Athos. Wyłaniająca się z turkusowej toni Morza Egejskiego niczym olbrzymia piramida na ponad 2000 m.

Zapraszamy we wtorek, 15 października 2013, o godz. 19

Uniwersytet Ekonomiczny – pawilon Sportowo-Dydaktyczny (sala nr 9)
ul. Rakowicka 27
Kraków

Wstęp wolny

Komentarze: Bądź pierwsza/y