Liban to jedyny kraj na śœwiecie, który jest jednoczeœśnie chrzeœcijański i muzułmański. Żadne z tych wyznań nie jest jednorodne: w pierwszym dominują maronici, drudzy są podzielni głownie na szyitów i sunnitów. To powoduje, że stałe napięcie jest nadal wyczuwalne, mimo że wojna domowa się skończyła w 1990 roku.

Ten niewielki, zróżnicowany kraj z bogatą historią i teraŸźniejszośœcią jest wciąż na szczęście na uboczu głównych szlaków turystycznych.

Główny deptak w Bejrucie

1. LIBAN, Bejrut. Corniche - promenada nadmorska w zachodniej części miasta. (Fot. Rafał Żurkowski)

Zdjęcia z podróży do Libanu

2. LIBAN, Bejrut. Corniche w weekendy żyje własnym życiem... (Fot. Rafał Żurkowski)

Odpoczynek w Bejrucie

3. LIBAN, Bejrut. ... i jest ulubionym miejscem do spędzania wolnego czasu mieszkańców stolicy. (Fot. Rafał Żurkowski)

Pigeon Rocks, Bejrut - foto

4. LIBAN, Bejrut. Gołębie Skały (Pigeon Rocks), wapienne bloki widoczne z klifu w centrum miasta są naturalnym symbolem "Paryża Bliskiego Wschodu". (Fot. Rafał Żurkowski)

Podróż przez Liban - foto

5. LIBAN, Dżunija (Jounieh). Podczas wojny domowej była miejscem ucieczki bogatych mieszkańców stolicy przed wojną. Dziśœ jest zamożnym miastem znanym z bogatego życia nocnego. (Fot. Rafał Żurkowski)

Podróż do świętych miejsc w Libanie

6. LIBAN, Harissa. Kolejka mozolnie wspina się w kierunku Sanktuarium Matki Bożej Pani Libanu. (Fot. Rafał Żurkowski)

Libańska Matka Boża

7. LIBAN, Harissa. Statua Matki Bożej Pani Libanu została poœświęcona w 1908 roku i pozostaje najważniejszym sanktuarium libańskich chrzeœścijan. (Fot. Rafał Żurkowski)

Podróż przez Liban - zdjęcia z Trypolisu

8. LIBAN, Trypolis. Rzeka Abu Ali (Qadisha) rozdziela dzielnice miasta zróżnicowane pod względem religijnym. (Fot. Rafał Żurkowski)

Trypolis w Libanie - foto z podróży

9. LIBAN, Trypolis. Portrety przywódców politycznych manifestowane na fasadach i œślady po kulach œświadczą o o burzliwym życiu niejednorodnego Trypolisu. (Fot. Rafał Żurkowski)

Zdjęcia z Bliskiego Wschodu - Trypolis w Libanie

10. LIBAN, Trypolis. Sunnicka część miasta. Stare mercedesy i BMW są nadal podstawą transportu prywatnego i taksówkowego. (Fot. Rafał Żurkowski)

Wycieczka po Bliskim Wschodzei - Trypolis

11. LIBAN, Trypolis. Wieża zegarowa na placu Al-Tell przypomina o niegdysiejszej ottomańskiej obecnoœści w mieœście. (Fot. Rafał Żurkowski)

Arabowie palą sziszę

12. LIBAN, Shikka. Szachy i fajka wodna (zwana w Libanie nardżil) to częsty sposób spędzania wolnego czasu. (Fot. Rafał Żurkowski)

Wojskowe punkty kontrolne w Trypolisie - foto

13. LIBAN, Trypolis. Punkty kontrolne są uzbrojone w pojazdy opancerzone. Miasto pozostaje nadal najbardziej zapalnym miejscem na skomplikowanej religijnie mapie Libanu. (Fot. Rafał Żurkowski)

Wojskowe punkty kontrolne w Libanie - zdjęcia z wyjazdu

14. LIBAN, Trypolis. Checkpointy pomalowane w biało-czerwoną flagę z cedrem w œśrodku (będącym symbolem Libanu) są charakterystycznym elementem rzeczywistośœci współczesnego Libanu. (Fot. Rafał Żurkowski)

Podróż przez Liban - zdjęcia z Bliskiego Wschodu

15. LIBAN, Sydon. Młody sprzedawca w centrum miasta. (Fot. Rafał Żurkowski)

Góry w Libanie - foto

16. LIBAN, Dolina Qadisha (Święta). Zamieszkiwana od tysiącleci magiczna dolina jest miejscem wyjątkowym w historii Libanu. (Fot. Rafał Żurkowski)

Chrześcijańskie kościoły w Libanie

17. LIBAN, Dolina Qadisha. Tu znajduje się matecznik najważniejszej religii chrześcijańskiej Libanu - maronitów, których charakterystyczne koœścioły są widoczne po obu stronach doliny. (Fot. Rafał Żurkowski)

Trekking w libańskiech górach

18. LIBAN, Dolina Qadisha - Bcharre. Podczas wojny domowej główny maronicki ośœrodek oporu. To stąd wywodził się trzon falangistów - bojowników chrzeœścijańskich. (Fot. Rafał Żurkowski)

Podróż na Bliski Wschód - góry w Libanie

19. LIBAN, Dolina Qadisha. Widok na ŒŚwiętą Dolinę ze zboczy Gór Libańskich. (Fot. Rafał Żurkowski)

Libańskie góry - zdjęcia z podróży po Bliskim Wschodzie

20. LIBAN, Góry Liban. Najwyższe pasmo Gór Libanu: Kurnat as-Sauda (2390 m n.p.m.), w zimie działa tu ośœrodek narciarski. Najwyższym szczytem całego Libanu jest Hermon w paœśmie Antylibańskim. (Fot. Rafał Żurkowski)

Syryjski uchodźca spotkany w trakcie podróży przez Liban

21. LIBAN, Sadiyyat an-Naja. Syryjski uchodŸźca sprzedający orzechy przy drodze przy zjeździe do doliny Bekaa. Liczba Syryjczyków, którzy schronili się w Libanie przed wojną w ich kraju, przekroczyła 0,7 miliona. Jak na kraj liczący niecałe 4 miliony mieszkańców jest to ogromna iloœść. (Fot. Rafał Żurkowski)

Krajobraz Libanu

22. LIBAN, Nabha, Dolina Bekaa. Zamieszkała głównie przez szyitów dolina wciśœnięta miedzy pasma gór Libanu i Antylibanu jest żyznym terenem, cierpiącym jednak na stały niedobór wody. (Fot. Rafał Żurkowski)

Zabytki Libanu - podróż bliskowschodnia

23. LIBAN, Baalbek, Dolina Bekaa. Szyickie sanktuarium Sayyedy Khawla, córki immama Husseina. (Fot. Rafał Żurkowski)

Hezbollach w Libanie

24. LIBAN, Baalbek, Dolina Bekaa. Główną siłą polityczną w dolinie (podobnie jak w południowym Libanie) jest Hezbollah. Portrety bojowników, wiszą na żółtych bannerach z charakterystycznym logiem Hezbollahu. Niebiesko-żółte skarbonki na zakat (jałmużnę) widoczne na zdjęciu można zobaczyć także w Iranie. (Fot. Rafał Żurkowski)

Świątyni Bachusa w Libanie - foto

25. LIBAN, Baalbek, Dolina Bekaa. Na terenie rzymskich ruin znajduje się Œświątynia Bachusa z II w. n.e. Jest ona jedną z najlepiej zachowanych œświątyń rzymskich na śœwiecie. (Fot. Rafał Żurkowski)

Podróż przez Bliski Wschód - zdjęcia z Libanu

26. LIBAN, Baalbek, Dolina Bekaa. Mimo swej atrakcyjnośœci turystycznej miasto przyciąga niewielu odwiedzających. Nieliczni sprzedawcy pamiątek sprzedają t-shirty i czapki z... logiem Hezbollahu. (Fot. Rafał Żurkowski)

  5 common delusions about online gambling — Medium – Free Slot Games

Rafał Żurkowski

Geograf i niedoszły arabista, prowadzi sieć szkół językowych. Od lat uzależniony od podróżowania. Jego strona: www.rightnow.pl/trips.htm

Komentarze: 3

ważka 21 listopada 2013 o 0:13

Super! Fajne zdjęcia! :)

Odpowiedz

marco 21 listopada 2013 o 15:50

Niezłe zdjęcia i fajne opisy – aż się chce tam jechać

Odpowiedz

Mateusz 6 października 2014 o 20:27

Piękne zdjęcia, które super opowiadają. Dzięki serdeczne.

Odpowiedz