Rowerami przez Kubę śladami Buena Vista Social Club – podróż z tym hasłem przewodnim odbyliśmy wraz z Agnieszką w 2009 roku. Mamy nadzieję, że zdjęcia z Kuby pozwolą wam na krótkie oderwanie się od rzeczywistości i ruszenie w drogę. Tym razem naszym śladem.

KUBA, Hawana. Najbardziej rozpowszechniony wizerunek Che Guevary wzorowany jest na fotografii wykonanej w 1960 roku przez Alberto Kordę. Dziś wizerunek ten prócz licznych murali czy banknotów zdobi dziesiątki pamiątek codziennie wywożonych z wyspy przez turystów. (Fot. Agnieszka i Mateusz Waligóra)

1. KUBA, Hawana. Najbardziej rozpowszechniony wizerunek Che Guevary wzorowany jest na fotografii wykonanej w 1960 roku przez Alberto Kordę. Dziś wizerunek ten prócz licznych murali czy banknotów zdobi dziesiątki pamiątek codziennie wywożonych z wyspy przez turystów. (Fot. Agnieszka i Mateusz Waligóra)

KUBA, Hawana. Wąskie uliczki bardzo często pełne są starych amerykańskich samochodów – Buicków, Pontiaców, czy Fordów. Kubańczycy nie dysponując żadnymi częściami zamiennymi potrafią trzymać je przy życiu w sobie tylko znany sposób. (Fot. Agnieszka i Mateusz Waligóra)

2. KUBA, Hawana. Wąskie uliczki bardzo często pełne są starych amerykańskich samochodów – Buicków, Pontiaców, czy Fordów. Kubańczycy nie dysponując żadnymi częściami zamiennymi potrafią trzymać je przy życiu w sobie tylko znany sposób. (Fot. Agnieszka i Mateusz Waligóra)

KUBA, Hawana. Polską myśl techniczną dumnie reprezentują Fiaty 126p czy motorynki Karpaty. Rosyjską – bardzo duże ilości Ład. Wszystko to jest wynikiem zacieśnionej współpracy pomiędzy połączonymi wspólnym systemem politycznym Państwami. Dziś po kubańskich drogach coraz częściej poruszają się autobusy „Made In China”. Nowa przyjaźń. (Fot. Agnieszka i Mateusz Waligóra)

3. KUBA, Hawana. Polską myśl techniczną dumnie reprezentują Fiaty 126p czy motorynki Karpaty. Rosyjską – bardzo duże ilości Ład. Wszystko to jest wynikiem zacieśnionej współpracy pomiędzy połączonymi wspólnym systemem politycznym Państwami. Dziś po kubańskich drogach coraz częściej poruszają się autobusy „Made In China”. Nowa przyjaźń. (Fot. Agnieszka i Mateusz Waligóra)

KUBA, prowincja Sancti Spiritus. Komunikacja międzymiastowa na wyspie rozwiązana jest między innymi w sposób przedstawiony na powyższej fotografii. (Fot. Agnieszka i Mateusz Waligóra)

4. KUBA, prowincja Sancti Spiritus. Komunikacja międzymiastowa na wyspie rozwiązana jest między innymi w sposób przedstawiony na powyższej fotografii. (Fot. Agnieszka i Mateusz Waligóra)

KUBA, Australia. Tubylcy by dostać się w inne miejsce wyspy wychodzą o świcie na drogę by łapać okazję. Próby czasem poparte są trzymanym w dłoni banknotom, co bez wątpienia przybliża do osiągnięcia zamierzonego celu. (Fot. Agnieszka i Mateusz Waligóra)

5. KUBA, Australia. Tubylcy by dostać się w inne miejsce wyspy wychodzą o świcie na drogę by łapać okazję. Próby czasem poparte są trzymanym w dłoni banknotom, co bez wątpienia przybliża do osiągnięcia zamierzonego celu. (Fot. Agnieszka i Mateusz Waligóra)

KUBA, prowincja Cienfuegos. Posiadający własny samochód kubańczycy jeżdżą szybko z rzadka przestrzegając przepisów drogowych. Klakson zastępuje hamulce. (Fot. Agnieszka i Mateusz Waligóra)

6. KUBA, prowincja Cienfuegos. Posiadający własny samochód kubańczycy jeżdżą szybko z rzadka przestrzegając przepisów drogowych. Klakson zastępuje hamulce. (Fot. Agnieszka i Mateusz Waligóra)

KUBA, Australia. Ci którzy nie posiadają samochody by się przemieszczać wykorzystują np. rowery. (Fot. Agnieszka i Mateusz Waligóra)

7. KUBA, Australia. Ci którzy nie posiadają samochody by się przemieszczać wykorzystują np. rowery. (Fot. Agnieszka i Mateusz Waligóra)

KUBA, prowincja Sancti Spiritus. Drogi na wyspie bywają różnej jakości. Główny szkielet stanowi autostrada wybudowana za pieniądze ZSRR, której nigdy nie ukończono. (Fot. Agnieszka i Mateusz Waligóra)

8. KUBA, prowincja Sancti Spiritus. Drogi na wyspie bywają różnej jakości. Główny szkielet stanowi autostrada wybudowana za pieniądze ZSRR, której nigdy nie ukończono. (Fot. Agnieszka i Mateusz Waligóra)

KUBA, Santiago de Cuba. Na wyspie (w miejscowości Pinar del Rio) prężnie działa rozlewnia napojów gazowanych imitujących swój amerykański pierwowzór. Niemniej jednak po pierwszym szoku, puszki z napisami TuKola, Refresco Lemon, czy Naranja stają się największym sprzymierzeńcem spragnionych. Nie licząc rumu Havana Club i lokalnego piwa Cristal. (Fot. Agnieszka i Mateusz Waligóra)

9. KUBA, Santiago de Cuba. Na wyspie (w miejscowości Pinar del Rio) prężnie działa rozlewnia napojów gazowanych imitujących swój amerykański pierwowzór. Niemniej jednak po pierwszym szoku, puszki z napisami TuKola, Refresco Lemon, czy Naranja stają się największym sprzymierzeńcem spragnionych. Nie licząc rumu Havana Club i lokalnego piwa Cristal. (Fot. Agnieszka i Mateusz Waligóra)

KUBA, La Boca. Kubańczycy popijają rum bez względu na sposób, miejsce oraz temperaturę. (Fot. Agnieszka i Mateusz Waligóra)

10. KUBA, La Boca. Kubańczycy popijają rum bez względu na sposób, miejsce oraz temperaturę. (Fot. Agnieszka i Mateusz Waligóra)

KUBA, La Boca. Na wybrzeżu morza Karaibskiego znajduje się wiele bezludnych lub rzadko uczęszczanych plaż. Jednym z takich miejsc są okolice miejscowości La Boca stanowiącej sąsiedztwo popularnego Trynidadu. (Fot. Agnieszka i Mateusz Waligóra)

11. KUBA, La Boca. Na wybrzeżu morza Karaibskiego znajduje się wiele bezludnych lub rzadko uczęszczanych plaż. Jednym z takich miejsc są okolice miejscowości La Boca stanowiącej sąsiedztwo popularnego Trynidadu. (Fot. Agnieszka i Mateusz Waligóra)

KUBA, Trynidad. Trynidad jest bardzo popularnym wśród turystów miasteczkiem na Kubie. Miejsce w całości wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO słynie miedzy innymi z kolorowych fasad domów. (Fot. Agnieszka i Mateusz Waligóra)

12. KUBA, Trynidad. Trynidad jest bardzo popularnym wśród turystów miasteczkiem na Kubie. Miejsce w całości wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO słynie miedzy innymi z kolorowych fasad domów. (Fot. Agnieszka i Mateusz Waligóra)

KUBA, Trynidad. Popularność Trynidadu znacznie wzrosła po opublikowaniu fotoreportażu z tego miejsca w jednym z wydań National Geographic. (Fot. Agnieszka i Mateusz Waligóra)

13. KUBA, Trynidad. Popularność Trynidadu znacznie wzrosła po opublikowaniu fotoreportażu z tego miejsca w jednym z wydań National Geographic. (Fot. Agnieszka i Mateusz Waligóra)

KUBA, Trynidad. Bardzo często właśnie tutaj kończą swą podróż turyści wynajmujący samochody, by następnie powrócić do Hawany. (Fot. Agnieszka i Mateusz Waligóra)

14. KUBA, Trynidad. Bardzo często właśnie tutaj kończą swą podróż turyści wynajmujący samochody, by następnie powrócić do Hawany. (Fot. Agnieszka i Mateusz Waligóra)

 KUBA, Trynidad. Życie mieszkańców tego (i nie tylko tego) przybiera leniwy i wyluzowany charakter. Jedną z rozrywek na ulicy jest gra w domino. (Fot. Agnieszka i Mateusz Waligóra)

15. KUBA, Trynidad. Życie mieszkańców tego (i nie tylko tego) przybiera leniwy i wyluzowany charakter. Jedną z rozrywek na ulicy jest gra w domino. (Fot. Agnieszka i Mateusz Waligóra)

KUBA, Trynidad. Codziennie rano rozkładane są te same małe punkty usługowe. W tym miejscu można wyczyścić buty oraz napełnić zapalniczki gazem. (Fot. Agnieszka i Mateusz Waligóra)

16. KUBA, Trynidad. Codziennie rano rozkładane są te same małe punkty usługowe. W tym miejscu można wyczyścić buty oraz napełnić zapalniczki gazem. (Fot. Agnieszka i Mateusz Waligóra)

KUBA, Trynidad. Na ulicy możemy kupić świeże banany od obwoźnego sprzedawcy, lub… (Fot. Agnieszka i Mateusz Waligóra)

17. KUBA, Trynidad. Na ulicy możemy kupić świeże banany od obwoźnego sprzedawcy, lub… (Fot. Agnieszka i Mateusz Waligóra)

KUBA, Trynidad. … rybę z porannego połowu. (Fot. Agnieszka i Mateusz Waligóra)

18. KUBA, Trynidad. … rybę z porannego połowu. (Fot. Agnieszka i Mateusz Waligóra)

KUBA, Trynidad. Za rogiem dostępne jest świeże mięso od rzeźnika. (Fot. Agnieszka i Mateusz Waligóra)

19. KUBA, Trynidad. Za rogiem dostępne jest świeże mięso od rzeźnika. (Fot. Agnieszka i Mateusz Waligóra)

KUBA, Trynidad. W Trynidadzie najbardziej udane zdjęcia wychodzą wczesnym rankiem. Kiedy na ulicach nie ma jeszcze wielu turystów. (Fot. Agnieszka i Mateusz Waligóra)

20. KUBA, Trynidad. W Trynidadzie najbardziej udane zdjęcia wychodzą wczesnym rankiem. Kiedy na ulicach nie ma jeszcze wielu turystów. (Fot. Agnieszka i Mateusz Waligóra)

KUBA, Trynidad. Właśnie wówczas można natknąć się na spacerujące świnie. (Fot. Agnieszka i Mateusz Waligóra)

21. KUBA, Trynidad. Właśnie wówczas można natknąć się na spacerujące świnie. (Fot. Agnieszka i Mateusz Waligóra)

KUBA, Santiago de Cuba. Dzieciaki na Kubie chodzą do szkół ubrane w mundurki. Te młodsze – w bordowo-białe, a te starsze w beżowo-białe. (Fot. Agnieszka i Mateusz Waligóra)

22. KUBA, Santiago de Cuba. Dzieciaki na Kubie chodzą do szkół ubrane w mundurki. Te młodsze – w bordowo-białe, a te starsze w beżowo-białe. (Fot. Agnieszka i Mateusz Waligóra)

KUBA, Trynidad. Po szkole zabawy bardzo często mają miejsce wprost na ulicy. (Fot. Agnieszka i Mateusz Waligóra)

23. KUBA, Trynidad. Po szkole zabawy bardzo często mają miejsce wprost na ulicy. (Fot. Agnieszka i Mateusz Waligóra)

KUBA, Trynidad. Chłopcy najbardziej lubią bejsbol. W Trynidadzie można natknąć się na młodych adeptów sztuk walki. (Fot. Agnieszka i Mateusz Waligóra)

24. KUBA, Trynidad. Chłopcy najbardziej lubią bejsbol. W Trynidadzie można natknąć się na młodych adeptów sztuk walki. (Fot. Agnieszka i Mateusz Waligóra)

KUBA, Hawana. Tabliczka na znaleziona na witrynie jednego ze sklepów oznacza „zamknięte”. Jednocześnie wspaniale symbolizuje, że bez odpowiednich pozwoleń, niektóre drzwi zawsze pozostaną dla obcokrajowców zamknięte. Np. do studia Egrem. (Fot. Agnieszka i Mateusz Waligóra)

25. KUBA, Hawana. Tabliczka na znaleziona na witrynie jednego ze sklepów oznacza „zamknięte”. Jednocześnie wspaniale symbolizuje, że bez odpowiednich pozwoleń, niektóre drzwi zawsze pozostaną dla obcokrajowców zamknięte. Np. do studia Egrem. (Fot. Agnieszka i Mateusz Waligóra)

Mateusz Waligóra

Pośród wydeptanych w świecie ścieżek próbuje wytyczyć własną. Ciągle w drodze. Cały czas Na Krańcach Świata.

Komentarze: 6

czajek 26 lutego 2011 o 9:51

super

Odpowiedz

dariusz@ 26 lutego 2011 o 10:00

Interesujące zdjęcia, niesamowite kolory aż chce się jechać. Bardzo ciekawy fotoreportaż.

Odpowiedz

otto 18 marca 2011 o 15:42

strasznie dużo obróbki cyfrowej w tych zdjęciach. nadaje to klimat, ale obawiam się, że trochę przesadziliście.

Odpowiedz

tomtom 11 marca 2014 o 14:08

sporo fajnych zdjęć! tylko trochę za dużo cieni pozakładanych w PS – niepotrzebnie. pozdrawiam.

Odpowiedz

Marcin S. Sadurski 12 marca 2014 o 1:58

Hm, a mi sie takie zdjecia podobaja.
A tak przy okazji – prezentacja w piatek na Kolosach tez byla extra. No i gratuluje wyroznienia.

Odpowiedz

Mateusz Waligóra 12 marca 2014 o 8:50

Hej,

kiedyż mieliśmy (a dokładnie ja) „sporą fazę” na winiety :)

Cieszę się, że takie starocie jeszcze się podobają.

No i dziękujemy za gratulacje, niemniej – to dodatek – naszym największym wyróżnieniem jest to, że tam byliśmy. Serio!

Pozdrawiamy

Odpowiedz