Albania – jeden z najmniej europejskich krajów Europy


Kamil Kozłowski


Od paru lat chodził mi po głowie pomysł na dłuższy wyjazd na Bałkany. Miałem potrzebę poznania czegoś mniej europejskiego, trochę oddalonego od zachodniej cywilizacji, ale leżącego w zasięgu krótkiej podróży autostopem. Znalazłem towarzyszkę podróży i ruszyliśmy w stronę Rumunii. Ostatecznie wylądowaliśmy w Albanii.

Albania przywitała nas smrodem, brudem, śmieciami i żebrzącymi ludźmi. Chciało się uciec, ale Albania nas wciągnęła. Okazała do tego stopnia ciekawa i piękna, że przez kolejne 22 dni (wbrew pierwotnym planom) kręciliśmy się po całym kraju odwiedzając najróżniejsze miejsca: odległe wioski w górach, kurorty nad morzem, miejsca biedne i brudne, ale także bogate i czyste.

Trafialiśmy do domów wspaniałych i gościnnych Albańczyków, nocowaliśmy pod gołym niebem, pod namiotem czy pod dachami niedokończonych domów. Po trzech tygodniach z żalem ruszyliśmy przez Macedonię w stronę domu, stwierdzając że tak krótki okres to zdecydowanie za mało i będzie trzeba jeszcze tam wrócić.

Albańskie jezioro Szkoderskie

1. ALBANIA, Jezioro Szkoderskie. Pierwsze chwile nad jeziorem Szkoderskim wyraźnie dają odczuć kontrast między Albanią a innymi krajami Europy. (Fot. Kamil Kozłowski)

Molo w Albanii

2. ALBANIA, Shiroke. Jedno z wielu architektonicznych straszydeł, w tym przypadku jedno z bardziej pożytecznych. Dostarcza rozrywki miejscowym, zarówno dzieciom i dorosłym. (Fot. Kamil Kozłowski)

Żebracy w Albanii

3. ALBANIA, Wybrzeże Adriatyku, kilka kilometrów od Mamurras. Nieprzyjemna, zaśmiecona plaża ciągnąca się kilometrami. Wycieczka tam jest złym pomysłem, trudno uniknąć towarzystwa natarczywej albańskiej młodzieży proszącej o pieniądze. (Fot. Kamil Kozłowski)

Bunkry w Alabanii

4. ALBANIA, Shiroke. Skierowany w stronę jeziora Szkoderskiego bunkier – element charakterystyczny dla tego kraju. (Fot. Kamil Kozłowski)

Trasa Kurme_Kukes

5. ALBANIA, Trasa Krume-Kukes. Poprzez piękne krajobrazy wiedzie droga, której stan pozostawia wiele do życzenia (Fot. Kamil Kozłowski)

Kafejki internetowe w Alabanii

6. ALBANIA, Shiroke. Nad biednymi domami górują bogatsze, choć te skromniejsze też mogą zaskoczyć, np. kafejką internetową w piwnicy. (Fot. Kamil Kozłowski)

Promy w Albanii

7. ALBANIA, Jezioro Komani. Niesamowite jezioro otoczone pięknymi górami. Wydawać by się mogło, że nie ma tu cywilizacji, a jednak co jakiś czas podpływa do brzegu prom, z którego wysiadają miejscowi. (Fot. Kamil Kozłowski)

Promy w Albanii

8. ALBANIA, trasa wodna Koman-Fierze. Prom kursuje raz dziennie. (Fot. Kamil Kozłowski)

Albańskie góry

9. ALBANIA, Valbone. Baza wypadowa w góry. (Fot. Kamil Kozłowski)

Albańskie Sarande

10. ALBANIA, Sarande. Kolejnym dość charakterystycznym elementem w tamtych regionach, są zbiorniki wodne umieszczone na dachach domów. (Fot. Kamil Kozłowski)

Bunkry na albańskich plażach

11. ALBANIA, Dhermi. Bunkry można spotkać wszędzie, nawet na plażach. W latach 60. XX wieku powstało ich tu ok. 600 tysięcy. Miały chronić Albanię przed inwazją radziecką. (Fot. Kamil Kozłowski)

Autostop w Albanii

12. ALBANIA, region w pobliżu Kosowa. Podróżowanie autostopem utrudnia niemal całkowity braku ruchu samochodowego. (Fot. Kamil Kozłowski)

Albańska rodzina

13. ALBANIA, region w pobliżu Kosowa. Jedna z gościnnych albańskich rodzin. (Fot. Kamil Kozłowski)

Widok z albańskiego promu

14. ALBANIA, Jezioro Komani. Trasa Koman-Fierze to około trzy godziny wspaniałych i dość różnorodnych widoków. Prom przepływa między wielkimi, łysymi ścianami skalnymi, a także pośród porośniętych, łagodniejszych zboczy, na których czasami można dostrzec odcięty od świata domek. (Fot. Kamil Kozłowski)

Albańskie miasto Kukes

15. ALBANIA, Kukes. Miasto, w którym trzeba zawsze patrzeć pod nogi. Studzienka bez przykrycia, czy dziury odsłaniające zaśmiecone piwnice to norma. (Fot. Kamil Kozłowski)

Góry w Alabanii

16. ALBANIA, Alpy Albańskie. Zdjęcie wykonane na szlaku Valbone-Theth. W tych pięknych i dzikich górach, można chodzić przez cały dzień i nie natknąć się na człowieka. (Fot. Kamil Kozłowski)

Albańskie wybrzeże Adriatyku

17. ALBANIA, Divjake. Długie adriatyckie plaże położone niedaleko miasteczka Divjake. (Fot. Kamil Kozłowski)

18. ALBANIA, widok na Kukes. W oddali, leżące u podnóży Gjallicy (2468 m n.p.m.) miasto Kukes. (Fot. Kamil Kozłowski)

Flaga Unii Europejskiej w Alabanii

19. ALBANIA, fragment plaży w pobliżu Divjake. Jedno z wielu miejsc gdzie można zobaczyć flagę Unii Europejskiej. (Fot. Kamil Kozłowski)

Albańskie wybrzeże morza Jońskiego

20. ALBANIA, Dhermi. Świt nad Morzem Jońskim. (Fot. Kamil Kozłowski)

Deszcz w albańskich górach

21. ALBANIA, Alpy Albańskie. Jeden z niewielu regionów, gdzie można trafić na duże zachmurzenie i opady. (Fot. Kamil Kozłowski)

Ruiny w Albanii

22. ALBANIA, Valbone. Malownicze pozostałości starych budynków lub murów. (Fot. Kamil Kozłowski)

Śmieci w Albanii

23. ALBANIA, Shiroke. Jeden z wielu nigdy niedokończonych domów w otoczeniu wszechobecnych śmieci. Północne regiony kraju prezentują się zdecydowanie gorzej od południowych. (Fot. Kamil Kozłowski)

Kamil Kozłowski


Chętnie zwiedziłby cały świat, ale póki studiuje skupia się na stacjonarnych rozrywkach: dużo czyta, jeszcze więcej słucha, ale jeszcze ruszy w drogę i dużo zobaczy.

Komentarze: 15

Marta Maja Lipińska 29 stycznia 2012 o 13:18

Piękne zdjęcia! Na wiosnę też się do Albanii wybieram w drodze powrotnej z Bośni do Macedonii… mam nadzieję, że będzie czym nacieszyć oko! :)

Odpowiedz

Weronika Pajek 29 stycznia 2012 o 13:30

super zdjęcia *-*

Odpowiedz

Joanna Gerstel 29 stycznia 2012 o 13:33

chętnie odwiedzę ten ciekawy kraj:)

Odpowiedz

Tomek 29 stycznia 2012 o 14:22

oj, ta Albania kusi, kusi!!, również dzięki takim podróżom jak Wasza właśnie, doczeka się w końcu…:)) super fotki!:)

Odpowiedz

zimawub 29 stycznia 2012 o 17:08

Góry, bunkry, ,śmieci, morze i rakija. Cała Albania. Osobiście też polecam, ale nie autem, bo można wykończyć i siebie i zawieszenie. Gratuluję ładnych zdjęć.

Odpowiedz

Kinga 29 stycznia 2012 o 20:37

Cuuudne zdjęcia !!! Kamil, podziwiam ciebie i twoja towarzyszkę podróży za odwagę…. niesamowita wyprawa autostopem :)

Odpowiedz

Rico 30 stycznia 2012 o 10:08

witam. organizuje wyprawę motocyklową w tamte rejony. Albania i Macedonia jest jest celem. ale zachaczamy tez o BiH,Serbię i Kosowo.
jesli znajdzie sie chetny to kontakt ze mna przez mail na mojej stronie
http://www.wyprawy-motocyklem.pl

Odpowiedz

Daniel Kornas 30 stycznia 2012 o 20:04

O, akurat jadę za kilka miesięcy do Albanii. Świetne zdjęcia :)

Odpowiedz

Henry 5 września 2012 o 19:42

Moje uznanie zdjęcia robią duże wrażenie .
Pozdrowionka z Bieszczadów

Odpowiedz

Kaczka 2 maja 2013 o 12:36

Byłam i polecam :) Cudowny kraj i wspaniali ludzie. Pomimo brudu i chaosu panującego na drogach i w komunikacji – można się zakochać :) Ja tam na pewno wrócę jeszcze nie raz!

Odpowiedz

Europcar Polska 27 września 2013 o 22:54

Hey
bylem bardzo blisko Albanii, na północy Grecji, są kaniony, i całkiem zjawiskowe miejsca. Również niebezpieczne, według miejscowych Greków, Albańczycy zapuszczają się tam konno

Odpowiedz

Željko 15 listopada 2013 o 3:37

Nigdy nie bylem w Albani.Widać duzooo smieci jak zreszta na calym Balkanie,ale w Albani to wogole…:( Prawda dziki kraj…marzy im sie „parzadek” w panstwie ale brak kasy…Pozdrowienia z Chorwacji

Odpowiedz

neori 19 listopada 2013 o 19:46

Albania piękna jechałem samochodem od Ohrydy przez Vlore do Sarandy.
Samochód normalnie przejechał głowne drogi sa bez dziur ludzie bardzo przyjazni zadnych meczetów, nikt nie biega z karabinem. A zjeść mozna w przydroznych knajpach za grosze.
Jeszcze tam wrócę

Odpowiedz

Patryk 11 lutego 2014 o 10:44

Przepiękne zdjęcia.

Odpowiedz

Trav 29 września 2014 o 19:51

Wlasnie wrocilismy- niesamowite ile zmienilo sie o 2012r !

1. Fajne drogi (Highway of Kosowa az po wybrzeze)
2. Duzo mniej smieci – widac ze juz sprzataja i nie smieca
3. Widac ze gospodarka rosnia – domy i hotele rsona jak na drozdzach

Jedzenie super ludzie super i przyroda !!

na pewno powrocimy

Odpowiedz